دوست داری شخصیت خودت رو بشناسی؟! کلیک کنید
دوست داری شخصیت خودت رو بشناسی؟! کلیک کنید
0
0

توجه به تفاوت ارزش‌ها و اصول برای داشتن زندگی نیک

318 بازدید

دانستن تفاوت بین اصول و ارزش‌‌ها برای داشتن زندگی نیک و موفق بسیار ضروری است. اصل به واقعیتی در جهان خارج اشاره دارد و ارزش به یک باور در درون ما اشاره دارد. ارزش‌ها، گزاره‌ها و باورهایی هستند که سمت و سوی رفتارهای ما را مشخص می‌کنند و در واقع انگیزه‌ها و ملاک‌های درونی ما برای تصمیم گیری و عمل کردن می‌باشند. اما اصول، قواعد حاکم بر جهان خارج هستند که در واقع نتیجه و پیامد اعمال و رفتار ما را مشخص می‌کنند.

معمولاً ارزش‌ها  به همراه تمایلات ما به طور خودکار سمت و سوی زندگی ما را مشخص می‌کنند و اعمال و رفتاری که ما انجام می‌دهیم را هدایت می‌کنند. برای داشتن زندگی بهتر علاوه بر اینکه باید تلاش کنیم بر ارزش‌ها و تمایلات خود آگاهی و تسلط پیدا کنید لازم است که اصول و قوانین زندگی را هم به خوبی درک کنیم تا بتوانیم پیامد هر رفتار خود را پیش‌بینی کرده و بر مبنای آن تصمیم بگیریم.

برای اینکه مسئله به طور شفاف‌تری در اذهان جای بگیرد از شما دعوت می‌کنم به یک مثال توجه کنید. فردی را تصور کنید که قصد خریدن منزلی دارد و پدر خانم او پیشنهاد داده که مبلغی از پول مورد نیاز را به آن‌ها قرض بدهد. از آنجاکه مستقل بودن و زیر دین کسی نرفتن برای این فرد  یک گرایش و ارزش محسوب گردد. بدون هیچ تأملی سعی چنین پیشنهادی را رد می‌کند. اما اگر او به علت و پیشنینه این گرایش خود مبنی بر مستقل بودن آگاهی می‌داشت شاید به این سادگی چنین پیشنهادی را رد نمی‌کرد. و از طرفی اگر به پیآمدهای بلندمدت این تصمیم که بر اساس اصول زندگی هستند بیشتر توجه می‌کرد نیز شاید طور دیگر با این پیشنهاد برخودر می‌کرد؛ اینکه اینچنین قاطعانه رد کردن یک پیشنهاد صادقانه به جهت یک تمایل درونی فردی، می‌تواند پیام بی‌اعتمادی به خانواده همسر او منتقل کند و در روابط آتی او با خانواده همسرش اثر منفی بگذارد، و اینکه با پذیرش این پیشنهاد و خریدن منزل می‌تواند پس از پرداخت قرضش از استقلال و توانمندی بیشتری برخوردار گردد، زیرا می‌تواند بخش عمده‌ای از درآمدش را که صرف پرداخت اجاره خانه می‌شد برای خود و خانواده‌اش نگه دارد.

بنابر این برای داشتن زندگی بهتر هم باید تمایلات و ارزش‌های خود را که نیروی محرک عمل ما هستند آگاهانه در نظر بگیریم و هم باید پیامدهای رفتارمان را که بر منبای اصول و قواعد دنیا هستند باید مورد توجه قرار دهیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nikzima.com/?p=1179
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
وحیدرضا پورتقی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد توجه به تفاوت ارزش‌ها و اصول برای داشتن زندگی نیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.