دوست داری شخصیت خودت رو بشناسی؟! کلیک کنید
دوست داری شخصیت خودت رو بشناسی؟! کلیک کنید
0
0

لجبازی و بدرفتاری کودکان

320 بازدید

یکی از مشکلات رایجی که پدر و مادرها از آن شکایت دارند لجبازی و بدرفتاری فرزندانشان هست. در ادامه این مقاله نکات ارزشمندی که به شما کمک می‌کنند به صورت کارآمد و اثربخش با این مسئله مواجه بشوید و به بهترین وجه این مسئله را حل کنید خدمتتان ارائه خواهد شد.

اولین موری که باید درنظر داشته باشید این است که  در علم روان‌شناسی مشخص شده که جسم و روان انسان با هم در ارتباط هستند. توجه به  این نکته برای همه ما  بویژه والدینی که کودک شیرخوار دارند بسیار اهمیت دارد، چراکه وقتی که ما تازه متولد می‌شویم غلبه جسم بر روان ما در حد نهایت خود می‌باشد و یک نوزاد تقریبا به طور کامل تحت تأثیر وضعیت جسمانی خود قرار دارد. ما در ابتدای زندگی فرزندمان  به این نکته به خوبی توجه داریم. وقتی او گریه میکند به فکر این هستیم که آیا این کودک گرسنه است یا خوابش میاید یا جاش را کثیف کرده و باید تمیزش کنیم. اما وقتی فرزند ما کمی بزرگتر می‌شود،توجه ما به این موضوع کمتر می‌شود و به همین دلیل نق نق کردن و بد قلقی کردن و یا گریه کردن کودک را به حساب لج بازی او می‌گذاریم. اما باید توجه داشته باشیم در بسیاری از موارد یک کمبود و نیاز جسمانی است که عامل اصلی این وضعیت کودک است. وقتی کودک گرسنه یا تشنه یا خواب آلود باشد به دلیل اینکه هنوز بر کنترل احساسات و هیجانات خود را مسلط نیست و بلکه حتی باید گفت احساسات و هیجاناتش را هنوز نیاموخته و به خوبی نمی‌شناسد، بهم می‌ریزد و گریه می‌کند نق میزند و بد رفتاری می‌کند. بنابراین لازم است در مواقعی که کودک بد رفتاری می‌کند قبل از اینکه به هر چیز دیگری از جمله لج بازی و اصلاح تربیتی او فکر کنیم وضعیت جسمانی او را بررسی کنیم.

گرسنگی و خواب آلودگی را معمولا هم والدین بیشتر توجه دارند و هم خود کودکان تا حدی زودتر یاد می‌گیرند و اعلام می‌کنند اما تشنگی یک عامل مهم است که باید به طور خاص به آن توجه شود. کودک  حتی زمانیکه کمی بزرگتر می‌شود و احساسات گرسنگی، تشنگی و خواب‌آلودگی خود را بهتر می‌شناسد اوغاتی که مشغول بازی است به حال خود توجه ندارد و احتمال دارد بعد از اینکه مدت زیادی مشغول بازی بود یا یک بازی بسیار پرانرژی انجام داد، حالش بد شود و بد رفتاری کند.  پس در چنین مواقعی باید بیشتر حواسمان به این موضوعات باشد. در حین بازی به او خواکی مفید و آب حتما بدهیم و قبل از اینکه بیش از اندازه خسته شود مقدمات استراحت و خواب او را فراهم کنیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nikzima.com/?p=1172
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
وحیدرضا پورتقی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد لجبازی و بدرفتاری کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.